Uludağ Üniversitesi’nde tüberküloz vakası! DMM sonuçları açıkladı

Uludağ Üniversitesi’nde bir öğrenciye tüberküloz tanısı konulması hakkında Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden açıklama geldi. 

DMM tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“12 Mart 2024 tarihinde, Uludağ Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde okuyan bir öğrenciye tüberküloz tanısı konulduğu ilgili kurumlara bildirilmiştir.

“TEMASLI TARAMASI YAPILMIŞTIR”

Tanının konması üzerine, Eğitim Bilimleri Fakültesinde temaslı taraması yapılması için öğrencinin girdiği sınıflardaki öğrenci ve öğretim elamanlarının listeleri istenmiştir.

Aynı gün listeler gönderilmiş ve 2 Nisan 2024 tarihinde mevcut öğrencilere Eğitim Fakültesinde Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından gün boyu temaslı taraması yapılmıştır. 5 Nisan 2024 Cuma günü bu öğrenciler Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tekrar kontrole çağrılmış ve test sonuçları okunmuştur.

“POZİTİF OLAN TEMASLIYA RASTLANMAMIŞTIR”

186 kişiye akciğer filmi çekilmiş, 132 kişiye de PPD deri testi yapılmıştır. PPD testi pozitif olan temaslıya rastlanmamıştır.

Tedbir amaçlı taramalara devam edilecektir. Konuya ilişkin yalnızca resmi kaynaklardan yapılacak açıklamaları dikkate alınız, kamuoyunda paniğe yol açmak için ortaya atılan iddialara itibar etmeyiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x