Diyanet’ten hacı adaylarına vize uyarısı

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, vatandaşlardan seyahat vizesi, işçi vizesi veya ticari vizeyle hacca götürme vaadinde bulunanlara itibar etmemelerini istedi. Bircan, “Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı bu sene hac vizesi haricinde gelenlerin, yakalanmaları hâlinde ülkeden anında deport edileceğini bize iletti” dedi.

Bu sene yaklaşık 2,5 milyon vatandaşın hacca gitmek için kayıtlarını yaptırdığını ve isimlerinin kurada çıkmasını beklediğini belirten Bircan “Bazı dolandırıcılar, vatandaşın hac özlemini istismar ederek seyahat, işçi ve ticari vizelerle Arafat’a çıkarılacağı, hac yaptırılacağı vaadiyle vatandaşlarımızı götürüyorlar. Vatandaşlarımız Arafat’ın alanı sınırlı olduğu için oraya çıkamıyor ve mağduriyet yaşıyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak kuralsız bir şekilde hacca gitmek isteyen ve götürmek isteyenleri adli makamlara ileteceğiz. Vatandaşlarımızın da bu konuda biraz daha hassas olmalarını özellikle rica ediyorum” ifadesini kullandı.

Bircan, Türkiye’nin 85 bin civarında kotası bulunduğu, bu kotanın yüzde 60’ının Diyanet İşleri Başkanlığı, yüzde 40’ının ise başkanlıkla sözleşme imzalayan şirketler vasıtasıyla kullanıldığı bilgisini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x